Julaftonsfirande i Församlingshemmet?

Julafton 2009 anordnade församlingarna i Gråbo ett gemensamt julaftonsfirande öppet för alla intresserade. Vi träffades i Församlingshemmet mellan kl. 13 och 17 på julaftons eftermiddag. Vi var en grupp sim hjälptes åt med att ordna både julmat och ett enkelt program för alla åldrar. Ca: 40 personer deltog och det blev en meningsfull och mycket uppskattad gemenskap.

Nu finns det planer på att göra likadant detta år. Vi skulle vilja gå ut med en inbjudan till dem som kanske ”sitter ensamma” en sån här dag. Vi tror att det finns ett behov av en möjlighet till gemenskap speciellt denna helg.
Därför efterlyser vi Dig som är intresserad av att vara med och planera för detta.

Alf, Mattias & Mikael

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *