Helg med Carl-Erik Sahlberg


Nu till helgen får vi i Gråbo besök av Carl-Erik Sahlberg från Klara kyrka i Stockholm, missa inte detta! Sedan 1989 är Carl-Erik verksam i Klara kyrka i Stockholm, där han tagit initiativ till ett omfattande diakonalt arbete bland hemlösa och andra hjälpsökande i Stockholm centrala delar. Carl-Erik är även en av initiativtagarna till Sverigebönen ett ekumeniskt initiativ för bön för Sverige. Missa inte detta tillfälle!

Lördag 19/11

Församlingshemmet Gråbo
10:00 Gråbobönen, Mikael Tilly
16:00 Föredrag med Carl-Erik Sahlberg om Bön
Servering
18:00 Föredrag med Carl-Erik Sahlberg om Socialt tjänande

Söndag 20/11

11:00 Gemensam Gudstjänst i Missionskyrkan Gråbo, tema: Jesu återkomst, Carl-Erik Sahlberg, Alf Källström, Sara Arvidsson Selan m.fl.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *