"Gjorde i ordning Mjörnbotorget"


Lerums Tidning:

Fult blev fint. l måndags gjorde ett 30-tal Gråbobor gemensam sak och fixade i ordning planteringarna på Mjörnbotorget.

I onsdags var det nationaldagsfirande på Mjörnbotorget och inför detta hade man kallat in ett
gäng engagerade Gråbobor för att göra det fint. – Det var jätterohgt att så många kom och att det blev så fint. Positivt att vi kunde göra det här tillsammans, säger en glad Mikael Tilly, pastor i pingstkyrkan och fortsätter: – Många som kom förbi gav oss glada tillrop och uppmuntrande ord. Vi fick förklara att vi ville visa för fastighetsägare, kommunen och varandra hur fint vi vill ha det på vårt torg – alltid.
Bakom arrangemanget stod en grupp för Pilot Gråbo som har skapats i samarbete mellan kommunstyreise och kyrkor, föreningar och företagare. Gruppen har fått 25 000 kronor av kommunstyrelsen och 10 000 kronor användes för att köpa in växter.
Mikael Tilly var nöjd efteråt: – Detta känns som en seger, och ger hopp och råg i ryggen inför framtiden. Vi ser fram emot att engagera oss och Gråboborna i fler viktiga framtidsfrågor för vårt samhälle.
Carina Svensson

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *