Tommy Dahlman och Lars-Åke Eriksson

”Medmänsklighet – Gudomlighet” – samtalspredikan

Tommy Dahlman och Lars-Åke Eriksson

Kusinerna Tommy Dahlman och Lars-Åke Eriksson hade en samtalspredikan i Centrumkyrkan på ämnet ”Medmänsklighet – Gudomlighet” utifrån berättelsen om den barmhärtige samariten.

Lukasevangeliet 10:25-37

Då kom en laglärd fram och ville snärja honom och frågade:”Mästare, vad skall jag göra för att få evigt liv?” Jesus sade till honom:”Vad står skrivet i lagen? Vad läser du där?” Han svarade: ”Du skall älska Herren din Gud av hela ditt hjärta och av hela din själ och av hela din kraft och av hela ditt förstånd, och din nästa som dig själv.” Jesus sade till honom:”Du svarade rätt. Gör det, så får du leva.” Då ville mannen försvara sig och frågade Jesus:”Vem är då min nästa?” Jesus svarade: ”En man var på väg från Jerusalem ner till Jeriko och råkade ut för rövare. De slet av honom kläderna och misshandlade honom. Sedan gav de sig av och lämnade honom där halvdöd. En präst kom händelsevis ner samma väg, och när han fick se mannen gick han förbi. På samma sätt var det med en levit. Han kom till platsen, såg mannen och gick förbi. En samarit som färdades samma väg kom också dit. När han såg mannen, förbarmade han sig över honom. Han gick fram till honom, hällde olja och vin i hans sår och förband dem. Sedan lyfte han upp honom på sin åsna, förde honom till ett värdshus och skötte om honom. Nästa dag tog han fram två denarer och gav åt värdshusvärden och sade: Sköt om honom, och kostar det mer skall jag betala när jag kommer tillbaka. Vem av dessa tre tycker du var en nästa för mannen som hade råkat ut för rövare?” Han svarade:”Den som visade honom barmhärtighet.” Då sade Jesus till honom:”Gå du och gör som han.”

Play

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *