”Guds dreamteam”

IMG_0708-0.JPG

Varmt välkommen på gudstjänst i Centrumkyrkan Gråbo söndagen den 12 oktober 16:00. Vi får besök av Tomas Sjödin som talar om ”Guds dreamteam” utifrån Efe 4:1-16. Åsa Magnesköld sjunger för och med oss och det blir film för barnen. Efteråt fortsätter gemenskapen med servering.

Tomas Sjödin hälsar:

Andlig mognad har att göra med vårt förhållande till sanningen. Där flykt, feghet och förljugenhet får råda stannar människan snart i växten. Men växtens styrs också av vårt förhållande till varandra. Det är viktigare att göra saker tillsammans än att göra dem själv. Guds rike är teamwork. Andlig enhet och samarbete, men även trygghet i och förvaltande av våra särskilda gåvor tycks vara Guds väg mot blomning och växt.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *