Lars-Åke Eriksson den 10 juli 2016

2013-07-28 Lars-Åke

Psaltaren 107:23-32

De for ut på havet med skepp och drev handel på väldiga vatten, de såg Herrens gärningar och hans under i havets djup. Han talade och framkallade en stormvind så att havets vågor gick höga. De for upp mot himlen och ner i djupen, deras själ var förtvivlad i faran. De vinglade och raglade som druckna, all deras vishet var borta. Men de ropade till Herren i sin nöd, och han förde dem ut ur deras svårigheter. Han stillade stormen och vågorna tystnade. De gladdes över att det blev lugnt, och han förde dem till hamnen dit de ville. De ska tacka Herren för hans nåd och hans under mot människors barn, de ska upphöja honom i folkets församling och prisa honom i de äldstes råd.

Play

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *