Ge mig något att dricka!


I Johannesevangeliet kap fyra ber Jesus kvinnan vid brunnen och säger ”Ge mig att dricka” Joh 4:7

Jesus behövde något som kvinnan kunde ge honom – även om han själv är livets källa. På samma sätt får vi idag ge Jesus av det vi har – och han ger oss källan med levande vatten.

I vårt möte med människor är det viktigt att minnas detta att vi inte är oss själva nog – att alla goda gåvor kommer från Gud och att de vi möter har sådant som vi behöver på vår vandring, liksom vi har sådant de behöver – dessutom får vi ge vidare källan till det levande vattnet, Herren Jesus, som fyller den törst som vi alla har.

Församlingen står mitt i samhället, vår uppgift är att finnas vid brunnarna, på torgen, på arbetsplatserna och i hemmen – nära människor för att möta alla med den kärlek och det liv som vi själva har fått ta emot av Herren.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *